Efekty drenażu limfatycznego (presoterapii) - od czego zależy skuteczność zabiegów?

Czas czytania: około 6 minut

Efekty drenażu limfatycznego (presoterapii) - od czego zależy skuteczność zabiegów?

Czy drenaż limfatyczny jest skuteczny? Czego można oczekiwać po zabiegach masażu limfatycznego pod kątem medycznym, estetycznym i sportowym? Jak stosować presoterapię, żeby efekty były najlepsze? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Czy drenaż limfatyczny jest skuteczny? Działanie na organizm

Presoterapia to zabieg uciskający kończyny lub inny obszar ciała, którego celem jest przepchnięcie zalegającej chłonki do węzłów limfatycznych i tym samym pobudzenie całego układu do pracy. Tego rodzaju masaż przyspiesza także krążenie krwi, prowadzi do lepszego odżywienia tkanek i wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn.

Jakie efekty może przynieść presoterapia? By odpowiedzieć na to pytanie, przedstawimy wskazania do zabiegu - zdrowotne, sportowe i estetyczne.

Drenaż limfatyczny - efekty w walce z obrzękami

Najważniejszym medycznym zastosowaniem presoterapii jest leczenie obrzęków limfatycznych i zapobieganie im. Odpowiednio prowadzone zabiegi mogą bowiem złagodzić stan chorobowy pacjenta. Później - stosowane profilaktycznie - zapobiegać nawrotom schorzenia lub łagodzić je poprzez regularne stymulowanie układu limfatycznego do pracy.

Drenaż limfatyczny – efekty dla sportowców

Presoterapia jest zabiegiem regeneracyjnym często stosowanym w sporcie. Czy działa? Najlepiej świadczą o tym wypowiedzi sportowców, które znajdują się w zakładce Zaufali nam i na naszych profilach w mediach społecznościowych. 

Drenaż limfatyczny nóg lub rąk - bo to zwykle one są w sporcie najbardziej obciążane - poprawia krążenie i metabolizm, zapobiega obrzękom i przyspiesza regenerację organizmu oraz naprawę mikrouszkodzeń, które mogą zdarzyć się przy intensywnych treningach. Znika uczucie ciężkości w kończynach, a zmęczenie na następny dzień jest dużo mniejsze.

Drenaż limfatyczny aparatem CarePump w celu regeneracji potreningowej

Niektórzy sportowcy stosują drenaż limfatyczny nawet dwa razy dziennie - przed wysiłkiem jako dodatkowy element rozgrzewki, zwłaszcza kiedy ciało nie do końca zregenerowało się po wcześniejszych wyzwaniach, a następnie po treningu dla szybszej regeneracji.

Drenaż limfatyczny brzucha, ud, pośladków – efekty estetyczne

Drenaż limfatyczny wykonywany jest także ze wskazań estetycznych i stanowi część oferty salonów medycyny estetycznej, odnowy biologicznej, gabinetów kosmetologicznych czy SPA. Służy on wsparciu w walce z nadwagą i cellulitem oraz pozbywaniu się nadmiaru wody z organizmu. Dzięki presoterapii skóra odzyskuje jędrność i poprawia się jej wygląd.

Najczęściej w celach estetycznych wykonywany jest drenaż limfatyczny brzucha oraz nóg, ale istnieją także mankiety w formie krótkich spodenek, które obejmują obszar ud, pośladków, bioder i brzucha. Taki mankiet proponujemy do naszych aparatów z serii CarePump.

Mankiet w formie krótkich spodenek do drenażu limfatycznego brzucha, bioder, ud i pośladków

Od czego zależy, czy drenaż limfatyczny jest skuteczny?

Ze względów praktycznych nie piszemy tu o zadaniach fizjoterapeutów, skupiamy się na mechanicznym drenażu limfatycznym, który można wykonywać samemu w domu z pomocą specjalnego aparatu do drenażu

Jest kilka aspektów, które wpływają na jakość takich zabiegów i ich skuteczność, choć - w zależności od celów terapii - mogą one mieć mniejszą lub większą wagę. 

Odpowiednia częstotliwość i regularność zabiegów

Jednym z takich elementów jest regularność sesji presoterapii. Efekty nie są bowiem trwałe, jeśli nie zostały wyeliminowane czynniki sprzyjające pojawianiu się problemu, a to właściwie w żadnym ze wspomnianych przypadków nie jest możliwe. 

Jak często powinno się przeprowadzać zabieg presoterapii? To pytanie do specjalisty, z którym konsultowane będzie wykonywanie zabiegów. Rzadsze zabiegi na pewno wciąż będą wspierać cele pacjenta, ale mniej efektywnie. Na ile mniej? Trudno powiedzieć. Nie każdemu bowiem zalecana będzie jednakowa częstotliwość. 

Na przykład sportowcom poleca się wykonanie drenażu limfatycznego po każdym intensywnym treningu, czyli w sezonie zawodów dużo częściej niż podczas kilkudniowego odpoczynku. Ominięcie zabiegu po zawodach, po których zaraz są następne, może przełożyć się na wynik drugiego startu.

Jeżeli drenaż limfatyczny stosowany jest w celach zdrowotnych lub estetycznych, to najczęściej można wykonywać go nawet codziennie, chociaż w pierwszym przypadku wiele zależy od etapu rozwoju schorzenia i całościowych założeń terapii (zalecenia specjalisty). 

Wiele możliwości jednego aparatu do drenażu

Innym istotnym elementem skutecznej terapii jest odpowiedni dobór trybów pracy aparatu i ich różnorodność. Urządzenia do drenażu limfatycznego najczęściej posiadają kilka różnych programów do wyboru.

Aparat do presoterapii CarePump MOVE6 - panel z ustawieniami parametrów zabiegu

Sportowcy i osoby wykonujące zabiegi w celach estetycznych mogą testować różne rozwiązania, bo ich skuteczność jest częściowo kwestią indywidualną. Dla osób cierpiących z powodu obrzęków nie wszystkie tryby będą zalecane. To, które z nich wybierać i w jakiej kolejności uruchamiać, podpowie specjalista. Warto jednak pamiętać, że organizm przyzwyczaja się do pewnych schematów, dlatego jeżeli mamy taką możliwość, to dobrze jest stosować kilka programów na zmianę.

Bardzo ważne jest także to, jakie ciśnienie generuje dany aparat do presoterapii - im zakres jest wyższy, tym lepiej, ponieważ można dokładnie dopasować parametry do potrzeb. Aparaty CarePump generują ciśnienie w zakresie 20-250 mmHg (model MOVE4) lub 30-250 mmHg (modele MOVE6 i MOVE8). Ciśnienie maksymalne, czyli 250 mmHg, to jedno z najwyższych spotykanych w urządzeniach do presoterapii.

Ostatnia bardzo ważna kwestia, mająca wpływ na skuteczność zabiegów drenażu limfatycznego, związana jest z komorami mankietów. Im więcej komór występuje w mankietach, tym bardziej precyzyjny może być zabieg. 

Warto też zwrócić uwagę na to, by urządzenie posiadało możliwość wyłączenia poszczególnych komór. Dzięki temu problematyczne obszary (np. poddane kontuzji) można ominąć, ponieważ do wybranych komór nie jest pompowane powietrze. Takie funkcje posiadają nasze aparaty z serii CarePump.

  • Data wpisu: 4 czerwca 2021
  • Kategoria: O presoterapii