Fizjoterapia sportowa – jaki sprzęt warto posiadać, jeśli pracujesz w terenie?

Czas czytania: około 5 minut

Fizjoterapia sportowa – jaki sprzęt warto posiadać, jeśli pracujesz w terenie?

Fizjoterapia sportowa jest gałęzią fizjoterapii, która koncentruje się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu urazom i schorzeniom układu mięśniowo-szkieletowego u sportowców. Fizjoterapeuci coraz częściej wychodzą ze swoich gabinetów stacjonarnych i pracują w terenie podczas zawodów czy wydarzeń sportowych. Podpowiadamy, jakie sprzęt będzie potrzebny, aby wykonywać swoją pracę w terenie.

O fizjoterapii sportowej

Fizjoterapia sportowa to dziedzina fizjoterapii, która koncentruje się na leczeniu i zapobieganiu urazom oraz rehabilitacji sportowców. Jest to gałąź medycyny, zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i przywracaniem pełnej sprawności fizycznej sportowcom, którzy doznali kontuzji lub cierpią na przewlekłe schorzenia, wynikające z intensywnego treningu. 

Fizjoterapia sportowa może być stosowana zarówno w przypadku kontuzji, jak i w celu optymalizacji osiągnięć sportowych. Jest wykorzystywana w różnych dyscyplinach sportowych, od piłki nożnej i koszykówki po lekkoatletykę i sporty walki.

Podczas fizjoterapii sportowej stosuje się różne techniki i metody, takie jak masaż, mobilizację stawów, ćwiczenia siłowe i rozciągające, elektroterapię, krioterapię, terapię manualną oraz wiele innych.

Sprzęt dla fizjoterapeutów sportowych

Fizjoterapeuta sportowy w terenie pracuje zazwyczaj w trakcie meczu, zawodów czy wydarzeń sportowych. Jego rolą najczęściej jest przygotowanie zawodnika do startu, aby zapobiec kontuzji lub zadziałać regeneracyjnie po wysiłku. Na większych wydarzeniach sportowych często organizowane są tzw. strefy regeneracji. Jakie sprzęty są potrzebne, aby fizjoterapeuta mógł realizować wszystkie swoje założenia?

Przenośna leżanka i mata

Przenośne stoły fizjoterapeutyczne mają wytrzymałą konstrukcję i wykonane są przeważnie z lekkiego aluminium lub stali. Są one wyposażone w regulowane podłokietniki, zagłówki, a część z nich ma również regulację w obrębie części głównej.

Przenośne stoły fizjoterapeutyczne są zazwyczaj wyściełane miękkim i wygodnym materiałem, aby zapewnić komfort. Materiał ten powinien być również łatwy do czyszczenia i dezynfekcji. Leżanki wykorzystywane są do masażu, prowadzenia terapii manualnej czy przeprowadzania zabiegów z użyciem aparatów

Mata przydaje się zazwyczaj przed startem jako miejsce przeprowadzenia rozgrzewki, ale również w niektórych przypadkach może zastąpić leżankę.

Drobny sprzęt rehabilitacyjny

Są to zazwyczaj: piłki gimnastyczne, taśmy oporowe o różnym stopniu obciążenia, piłki, wałki i rollery do terapii powięziowej. Mata i drobny sprzęt do ćwiczeń umożliwiają zawodnikom wykonanie odpowiedniej rozgrzewki, a tym samym dobre przygotowanie do startu i zapobieganie kontuzji. Dodatkowo, z użyciem tego sprzętu, można przeprowadzić relaksację mięśni, rolowanie czy rozciąganie.

Kinesiotapy

Plastrowanie dynamiczne to metoda bardzo chętnie wykorzystywana w fizjoterapii sportowej. Polega na aplikowaniu elastycznego plastra na skórę w celu wsparcia mięśni, poprawy stabilizacji stawów, zmniejszenia bólu oraz zwiększenia zakresu ruchu. Wykorzystuje się go zarówno w terapii fizycznej, jak i w sporcie. Zabierając w teren plastry pamiętać należy koniecznie o nożyczkach.

Żele i spraye chłodzące

Żele i spraye chłodzące to produkty przydatne w stanach nagłych. Stosowane są przede wszystkim w pierwszej fazie po wystąpieniu urazu, łagodzeniu bólu mięśniowego oraz w przypadku relaksacji

Stosowane miejscowo na stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni czy obrzęki mogą pomóc w złagodzeniu bólu, redukcji stanu zapalnego oraz przyspieszeniu procesu gojenia. Po intensywnym treningu lub nadmiernym wysiłku fizycznym, żele i spraye chłodzące mogą przynieść ulgę w bólu mięśniowym, rozluźniając napięte mięśnie i redukując stan zapalny. 

Przenośne aparaty

Producenci sprzętu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom fizjoterapeutów i coraz częściej tworzą przenośne wersje swoich stacjonarnych aparatów. Są to kompaktowe urządzenia, które posiadają wszystkie potrzebne funkcje, aby przeprowadzać zabiegi na najwyższym poziomie i z taką samą skutecznością jak w gabinecie stacjonarnym.

Podczas zawodów sportowych świetnie sprawdzą się przenośne aparaty do drenażu limfatycznego. Są dość popularne w ostatnim czasie, dzięki prostocie wykonania zabiegu w każdych warunkach, uniwersalności swojej metody oraz powtarzalnym efektom. 

Przykładem takiego aparatu jest CarePump Move8PRO, gdyż to jedyne urządzenie do presoterapii na rynku, łączące funkcjonalności urządzeń stacjonarnych z kompaktową budową i akumulatorowym zasilaniem, charakterystycznym dla urządzeń mobilnych.

Aparat do drenażu limfatycznego dla fizjoterapeutów sportowych – CarePump Move8PRO

Drenaż limfatyczny z użyciem aparatu jest przyjemnym doznaniem, szczególnie po intensywnym wysiłku zawodnika podczas startu. Urządzenie wywołuje efekt masażu uciskowego, dzięki specjalnie zaprogramowanej sekwencji wypełniania i opróżniania komór mankietu powietrzem. Zabieg ten wspomaga przepływ krwi i limfy, zmniejsza bolesność powysiłkową i powoduje rozluźnienie mięśni

Przydatne mogą okazać się również aparaty do krioterapii czy laser wysokoenergetyczny. Urządzenia do krioterapii miejscowej świetnie sprawdzą się w przypadku kontuzji, o które nietrudno na zawodach sportowych. Lasery wysokoenergetyczne przydają się natomiast  w przypadku dolegliwości bólowych po starcie oraz w leczeniu skutków ewentualnych kontuzji. 

Higiena i dezynfekcja

W przypadku każdego gabinetu, nawet tego terenowego, ważne jest utrzymanie higieny. Warto pamiętać o płynach odkażających, jednorazowych podkładach na łóżko, chusteczkach czy rękawiczkach jednorazowych.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 10 lipca 2023
  • Kategoria: Regeneracja