Jak poprawić przepływ limfy? 9 domowych sposobów

Czas czytania: około 5 minut

Jak poprawić przepływ limfy? 9 domowych sposobów

Gdy dochodzi do zastoju limfy, to powstają obrzęki, pojawiają się częstsze infekcje, zmęczenie organizmu, nadwaga, cellulit oraz pogarsza się kondycja skóry. Jakie sposoby można zastosować w domu, aby poprawić przepływ limfy i zapobiec powstawaniu zastojów? Wyjaśniamy w artykule.

Limfa i jej rola w organizmie

Limfa (inaczej chłonka) to bezbarwny płyn krążący w organizmie. Swoim składem przypomina osocze krwi, gdyż tworzy się w momencie, gdy krew przechodzi przez naczynia włosowate.

Warto jednak wiedzieć, że limfa ma różny skład, w zależności od miejsca przepływu. Chłonka z okolic jamy brzusznej, zebrana po posiłku, będzie mieć więcej tłuszczów w swoim składzie, natomiast po przepływie przez węzły chłonne w płynie tym będzie więcej limfocytów i białka.

Limfa transportowana jest po całym organizmie naczyniami limfatycznymi, które swoją budową przypominają żyły (cienka ściana naczyń, posiadają zastawki). Chłonka zbiera toksyny i szkodliwe substancje przemiany materii z organizmu, a także pomaga w ich usunięciu. Płyny, przechodząc przez węzły chłonne są filtrowane, pozbawiane substancji szkodliwych i toksyn, które zostają transportowane do nerek, a później wraz z moczem usunięte z organizmu.

Do głównych zadań układu limfatycznego należy:

  • usuwanie szkodliwych substancji i toksyn z organizmu,
  • regulacja poziomu wody w organizmie,
  • oczyszczanie z wirusów i bakterii.

Jak poprawić przepływ limfy?

Codzienne czynności mogą wspomagać bądź utrudniać przepływ limfy. Przepływ limfy wspomaga tzw. pompa mięśniowa, czyli pracujące mięśnie, które przepychają płyn w naczyniach przeciwko sile grawitacji (tak samo jak ma to miejsce z krwią w żyłach).

Natomiast trudniejszy przepływ obserwuje się w przypadku ucisku w okolicach węzłów chłonnych, długotrwałego stania i braku aktywności fizycznej. Aby usprawnić pracę układu limfatycznego warto zastosować poniższe zasady.

1. Dbaj o nawodnienie

Pij minimum 2 litry wody dziennie. Dobre nawodnienie to podstawa w utrzymaniu dobrze pracującego układu limfatycznego.

2. Zwróć uwagę na ilość soli w diecie

Unikaj nadmiernego spożywania soli. Sól zatrzymuje wodę w organizmie i może wpływać negatywnie na powstawanie obrzęków.

3. Unikaj długotrwałego siedzenia

Długie przebywanie w takiej pozycji spowoduje docisk w okolicy dołu podkolanowego i pachwiny, gdzie znajdują się ważne węzły chłonne. Docisk w tej okolicy utrudnia krążenie limfy.

4. Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną

Nie trzeba wykonywać ciężkich treningów, wystarczy spacer w umiarkowanym tempie. Ćwiczenia mają za zadanie usprawnić pracę pompy mięśniowej i ułatwić przepływ limfy, szczególnie w kończynach dolnych.

Aktywność fizyczna wspiera krążenie limfy

5. Odpoczywaj w pozycji leżącej

Po całym dniu pracy lub dłuższego przebywania w pozycji stojącej odpocznij ze stopami uniesionymi nad podłoże. Najlepsza jest pozycja leżąca, ponieważ pozwala na swobodny przepływ limfy również w okolicy węzłów chłonnych pachwinowych.

6. Stosuj kąpiele na przemian w ciepłej i zimnej wodzie

Taki zabieg poprawia krążenie i z powodzeniem może być stosowany w warunkach domowych. Dobrze sprawdza się również kąpiel wirowa, hydromasaż i natryski.

7. Wspomagaj się odzieżą uciskową

Szczególnie warto ją zastosować w przypadku osób wykonujących długotrwałą pracę w pozycji stojącej. Odzież ważna jest również w przypadku upałów czy dłuższej podróży samolotem. Stanie powoduje, że przepływ limfy jest utrudniony. Siłą grawitacji limfa opada i organizm musi wykonywać większą pracę, aby przepływ był płynny i ciągły. Odzież utrzymuje stałe napięcie w kończynach i ułatwia płynne krążenie chłonki.

8. Stosuj drenaż limfatyczny

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z manualnego drenażu limfatycznego u fizjoterapeuty. Ma on zastosowanie głównie w przypadku obrzęków limfatycznych, ale można go również wykonywać regeneracyjnie. Jest dobrym pomysłem w przypadku tzw. uczucia ciężkich nóg.

9. Wykorzystaj urządzenia do domowej presoterapii

Masaż limfatyczny można również wykonać przy pomocy aparatu do drenażu limfatycznego (jest to tzw. presoterapia). Jest stosowany w przypadku obrzęków, jako zabieg regeneracyjny, u sportowców i w celach kosmetycznych. Podobnie jak drenaż manualny ma za zadanie wspomóc mechanicznie krążenie limfy i wywołać szereg korzystnych dla organizmu reakcji.

Najnowsze aparaty jak CarePump seria Economic przeznaczone są do zabiegów presoterapii w warunkach domowych.

Drenaż limfatyczny poprawia krążenie limfy

Przedstawione wyżej domowe sposoby mają jedynie wspomóc przepływ limfy w sytuacjach codziennych. Jeśli układ limfatyczny działa patologicznie i pojawiają się problemy np. obrzęki limfatyczne, warto skonsultować tą sytuację z lekarzem.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 14 września 2023
  • Kategoria: Profilaktyka