Rękawy limfatyczne – jak je przechowywać i pielęgnować?

Czas czytania: około 2 minuty

Rękawy limfatyczne – jak je przechowywać i pielęgnować?

Jeśli korzystasz z aparatu do drenażu limfatycznego, to na pewno posiadasz także do niego rękawy, inaczej nazywane mankietami. Wyjaśniamy, jak z nich korzystać, by jak najdłużej zachowały żywotność i jak je przechowywać.

Rodzaje rękawów limfatycznych

Rękawy limfatyczne do presoterapii są niezbędne do wykonania zabiegu. Mankiet podpinamy pod urządzenie i zakładamy na wybraną część ciała. Mankiety mają różną formę:

  • mankiet na kończynę górną (na całą rękę od barku do dłoni) oraz podwójny mankiet na kończyny górne, barki i klatkę piersiową, 
  • mankiet na kończyny dolne w formie krótkich spodni, długich spodni lub mankietu na nogę ze stopą, 
  • mankiet na tułów – pas na biodra i brzuch.

Wszystkie rodzaje możesz obejrzeć w naszej kategorii: Mankiety do aparatów do drenażu limfatycznego.

Jak korzystać z mankietów limfatycznych?

Mankietów nie należy zakładać na gołe ciało. Zabieg wykonujemy na powierzchnię ciała okrytą cienką, nie uciskającą odzieżą. 

Można również wykorzystać foliowe wkłady do mankietów na ręce i nogi. Jednorazowe, nieprzemakalne wkłady zapewniają higieniczność zabiegu i przedłużają trwałość mankietów

Przed założeniem mankietu koniecznie trzeba ściągnąć biżuterię, zegarki oraz opróżnić kieszenie, aby nie spowodować uszkodzenia. 

Jak przechowywać rękawy limfatyczne?

Powinno się przechowywać je w warunkach nienasłonecznionych i suchych. Nie powinno się narażać ich na wysokie temperatury. 

Przechowując rękawy limfatyczne nie należy narażać ich na kontakt z ostrymi przedmiotami. Rękawy nie powinny mieć kontaktu z olejami, benzyną, alkoholami i żrącymi środkami chemicznymi. 

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 24 sierpnia 2023
  • Kategoria: O presoterapii