Masażer do nóg poprawiający krążenie - porównanie typów urządzeń

Czas czytania: około 4 minuty

Masażer do nóg poprawiający krążenie - porównanie typów urządzeń

Na rynku dostępne są bardzo różne masażery do nóg poprawiające krążenie – od niewielkich drewnianych wałków po sprzęt z mankietem na całą kończynę. Różnią się od siebie nie tylko rozmiarem i ceną, ale przede wszystkim skutecznością.

Dlaczego zdecydowaliśmy się napisać artykuł na temat masażerów do nóg? Ponieważ to także jest jedna z metod poprawy krążenia krwi i limfy w organizmie - a to potrzebne jest zarówno osobom pracującym przy komputerze i nienawykłym do ruchu (zwłaszcza jeśli zdarza im się uczucie ciężkich nóg), jak i sportowcom, którzy chcą przyspieszyć regenerację po treningu.

Poza tym masażer do nóg będzie przydatny również dla osób, które mają problemy z bólem nóg lub spiętymi mięśniami.

Jak działa masażer do nóg poprawiający krążenie?

Stopy są umiejscowione daleko od serca i najczęściej znajdują się niżej niż większość ciała, co znaczy, że płyny, takie jak krew i limfa, trudniej z nich odpływają. Stymulując je, a przez to pobudzając układy chłonny i krwionośny do pracy w tym obszarze, interweniujemy w najbardziej wrażliwym na zastoje miejscu. Zakup jakiego urządzenia poprawiającego krążenie warto rozważyć, by ten proces zachodził najskuteczniej? 

Hydromasażer do nóg poprawiający krążenie

Hydromasażer najczęściej ma formę misy z masującymi wypustkami, do której wlewa się wodę. Taki zabieg działa rozluźniająco na mięśnie i jest przede wszystkim relaksujący. Niektóre urządzenia tego typu mają funkcję podgrzewania - warto zwrócić na nią uwagę, bo to również stymuluje krążenie. Taki sprzęt jednak działa miejscowo i jest dość ograniczający.

Masażer do nóg w formie wałka

Wałki do masażu mają różne formy - od drewnianych wałków z wypustkami, przez wałki z tworzywa służące do rollowania się, aż po aplikatory wieloigłowe Lyapko. Każdy z nich działa nieco inaczej i w inny sposób powinno się z nich korzystać. Gładki wałek do rollowania bardziej pracuje z powięzią, te z wypustkami lub igłami silniej oddziałują miejscowo na punkty akupresurowe

Wiele z nich możemy wykorzystywać do masowania nie tylko stóp czy nóg, ale i innych części ciała, kiedy czujemy taką potrzebę.

Kompresyjny masażer elektryczny

To urządzenie w formie szerszego pasa albo krótkiej nogawki zakładane na łydkę. Jego działanie wpisuje się w praktykę presoterapii (masażu limfatycznego), która jest bardzo skutecznym sposobem na poprawę krążenia i redukcję obrzęków. Jednak sam masażer ma pewne wady, jak na przykład wąski obszar działania, który uniemożliwia osiągnięcie optymalnych efektów i niekoniecznie przekieruje płyny w górę - niestety może on także zatrzymywać je i/lub spychać w dół, w kierunku dolnej części łydek i stóp, czyli przyczynić się do dokładnie tego, czego chcemy uniknąć.

Na szczęście istnieją sprzęty do presoterapii, które spełniają swoje zadanie lepiej.

Urządzenie poprawiające krążenie masażem limfatycznym

Profesjonalne aparaty do drenażu limfatycznego (np. CarePump) umożliwiają wykonanie zabiegu równie dobrze jak fizjoterapeuci. Jedną z najważniejszych kwestii są tu odpowiednie mankiety, które obejmują całą nogę, łącznie ze stopą, i nie pozostawiają luk pomiędzy poszczególnymi częściami. Dzięki temu masaż uciskowy zaczyna się od stopy i przesuwa w górę - nie ma więc ryzyka, że krew lub limfa będą zatrzymywane poniżej uciskanej partii ciała. 

Zestaw do drenażu limfatycznego marki CarePump - aparat i mankiety na nogi

Taki “masażer do nóg” zbiera bardzo dobre opinie zarówno wśród użytkowników, jak i ekspertów. Możesz się o tym przekonać, zaglądając do zakładki Opinie na naszej stronie.

Niezależnie od tego, jaki masażer wybierzesz, warto (oczywiście w miarę możliwości zdrowotnych) dbać o profilaktykę: zbilansowaną dietę i ruch, na przykład spacery. To naturalny sposób podnoszenia ciśnienia i poprawy krążenia limfy w ciele. 

Zobacz też: Jak poprawić krążenie? Ćwiczenia, domowe zabiegi i dieta.

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 15 września 2022
  • Kategoria: Profilaktyka