Zabiegi na cellulit w warunkach domowych

Czas czytania: około 5 minut

Zabiegi na cellulit w warunkach domowych

Jak poprawić wygląd skóry i zmniejszyć widoczność tak zwanej skórki pomarańczowej, czyli cellulitu? Poza zabiegami oferowanymi przez gabinety kosmetologiczne i SPA do wyboru mamy różnego rodzaju metody domowe. Jaki masaż na cellulit stosować, żeby widzieć efekty? Sprawdź poniżej.

Cellulit i jego etapy

Cellulit to zmiany tkanki łącznej w skórze, które wpływają na jej strukturę i wygląd. Skóra przestaje być gładka i napięta, pojawiają się na niej nierówności. Początkowo są one zauważalne dopiero po ściśnięciu lub uszczypnięciu skóry palcami. Z czasem jednak, w miarę rozwoju upośledzenia mikrokrążenia krwi, skóra staje się bledsza i mniej elastyczna, a zmiany zaczynają być widoczne niezależnie od ułożenia ciała. Pod palcami zaczynają być wyczuwalne grudki, a na ciele wyraźnie widoczne są pofałdowania. To etap, na którym cellulit wodny już przekształcił się w cellulit tłuszczowy, a jego usunięcie jest dużo trudniejsze. Dlatego najlepiej interweniować już w momencie, w którym zmiany są widoczne tylko podczas testu uszczypnięcia.

Cellulit - jak się go pozbyć?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samym cellulicie i jego rodzajach, zerknij do naszego wcześniejszego artykułu pt. Cellulit wodny i tłuszczowy – charakterystyka i miejsca występowania. Tam też wspominamy, jakie zabiegi na cellulit oferują gabinety odnowy biologicznej i SPA. Tutaj natomiast skupimy się na domowych sposobach na cellulit.

Cellulit wodny najczęściej jest efektem nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie – dlatego pomocne w jego zwalczaniu są różnego rodzaju masaże. Wykonywane regularnie będą wspierać odprowadzanie płynów, przepływ krwi i natlenienie komórek, co poprawi kondycję skóry.

Masaż (drenaż) limfatyczny na cellulit

Tak zwany limfodrenaż to zabieg często oferowany przez gabinety kosmetologiczne, jednak można wykonywać go także samodzielnie w domu - wystarczy zainwestować jedynie w odpowiedni sprzęt. Choć urządzenia dedykowane profesjonalistom są drogie, to te do użytku domowego mają dużo korzystniejsze ceny. (Uwaga: nie warto jednak wybierać tych najtańszych na rynku, ponieważ często są to urządzenia, które... nie działają.)

CarePump gwarantuje wysoką jakość, jednocześnie udostępniając prostsze w obsłudze aparaty, z których korzystają sportowcy, osoby z problemami z układem limfatycznym lub po prostu chcące zadbać o siebie za pomocą tych zabiegów. Stosowanie domowego drenażu limfatycznego należy skonsultować ze specjalistą, ale potem jest się już niezależnym od dostępności, godzin otwarcia czy kosztów wizyty w gabinecie.

A jak działają domowe urządzenia do limfodrenażu? W zależności od tego, jakiej partii ciała dotyczy problem, wybiera się odpowiedni mankiet. Do pracy z cellulitem najczęściej sięga się po krótkie spodnie, długie spodnie lub pas na biodra i brzuch.

Napełniające się w odpowiedniej kolejności komory pobudzają układy limfatyczny i krwionośny do pracy oraz stymulują odprowadzanie płynów. Taki zabieg na cellulit sprawia, że nadmiar wody jest odprowadzany dalej, komórki są dotlenione i wszystkie procesy mogą w nich zachodzić poprawnie

Mankiet w formie krótkich spodni polecany do zabiegów na cellulit

Inne domowe sposoby na cellulit

Wałki Lyapko to coraz popularniejsze urządzenia na cellulit - aplikatory wieloigłowe (nieduże rolki z kolcami) mają działanie pobudzające i rozluźniające. Piętnastominutowy masaż poprawia krążenie oraz ukrwienie tkanek, oddziałuje także na układ nerwowy.

Co jeszcze można stosować na cellulit? Niektórzy specjaliści polecają peeling kawowy (np. z fusów z kawy, cukru i oliwy), cukrowy (np. brązowy cukier z miodem i olejkiem z pestek winogron) lub z soli morskiej - w ten sposób można oczyścić skórę z martwego naskórka oraz poprawić krążenie krwi i limfy. Efekt? Skóra będzie wygładzona i bardziej sprężysta.

Peeling kawowy na cellulit

Innym popularnym masażem na cellulit jest szczotkowanie na sucho. Zabieg wykonuje się w kierunku serca, na przykład od połowy uda w górę, w stronę pośladków. Szczotkowanie ma podobne działanie do peelingów. Pamiętaj jednak, żeby wybrać do zabiegów odpowiednią szczotkę (niezbyt twardą, ale i nie za miękką) - masaż nie powinien boleć ani uszkadzać ci skóry.

W ostatnich latach częściej słyszy się też o masażu bańką chińską. Ten sposób na cellulit polega na próżniowym zassaniu skóry - tak stwarza się miejscowo więcej przestrzeni, by krew i limfa mogły swobodnie płynąć, a komórki były dotlenione. Bańkę należy przykładać do natłuszczonej skóry i przesuwać po niej przez około 20 minut.

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, pamiętaj, że dla wymiernych i trwałych efektów konieczna są także: odpowiednia zbilansowana dieta (mało soli, żywności wysokoprzetworzonej i fast-foodów), odpowiednie nawadnianie się, aktywność fizyczna (w tym ćwiczenia rozciągające) oraz unikanie szkodliwych nawyków (picia alkoholu, palenia papierosów). Tylko troska o codzienne nawyki pozwoli ci prawdziwie zadbać o twoją skórę.

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 6 października 2022
  • Kategoria: Problemy estetyczne